BLOG

KATEGORIA:  

Przyspiesz 4-tnie stronę dzięki technoologii AMP

Data wpisu: 2018-10-18 | Autor wpisu: administrator

Przyspieszone strony mobilne AMP (ang. Accelerated Mobile Pages)

Przyspieszone strony mobilne AMP (ang. Accelerated Mobile Pages)


Projekt wprowadzony przez Google pod koniec stycznia 2016 roku skierowana przede wszystkim dla osób posiadających statyczne strony www, co pozwala na niemalże błyskawiczną dostępność wczytywania się treści serwisu internetowego lub zwykłej statycznej strony www.


Co to tak w ogóle jest to AMP?

AMP to sposób budowania strony www oparty na statycznych treściach, które powinny się błyskawicznie renderować.


3 Główne i najważniejsze elementy:


  • AMP HTML – i jego składnia, zbioru zaleceń dla podstawowego kodu HTML dostępnych dla niego w ramach rozszerzeń AMP
  • AMP JS – błyskawiczne ładowanie się treści na stronie internetowej dzięki wykorzystaniu bibliotek JavaScript pochodzących z zasobów zewnętrznych asynchronicznych dzięki czemu nic niczego nie blokuje
  • AMP CDN – oparty na proxy CDN dostarczający wszelkie ważne dokumenty AMP. CDN (Content delivery network) to duży rozproszony system dostarczania treści do wielu punktów wymiany ruchu i centrów w sieci. W czasie korzystania z AMP CDN wszelkie dokumenty, obrazy, pliki JS wczytują się z tego samego źródła używającego dla maksymalnej wydajności protokołu HTTP 2.0.


Po co komu potrzebne oraz po co powstało AMP?

Jest to projekt open source’owy, który powstał w skutek konsultacji, dyskusji, przemyśleń różnych środowisk związanych z wydawaniem stron internetowych, mówimy tu o wydawcach, webmasterach, programistach ale i również o użytkownikach do których takowe strony trafiają.


Zastosowanie przyspieszonych stron mobilnych AMP ma na celu dostarczenie treści strony www w jeszcze szybszym czasie niż dotychczas. Skutkuje to niższym współczynnikiem odrzuceń strony spowodowanym wolnym wczytywaniem się interesującej nas www.


W jaki sposób działa nam to AMP i po co nam to potrzebne?

Szybkość wczytywania się strony znacząco przekłada się na ilość i jakość odwiedzających naszą witrynę czytelników, klientów, użytkowników, która zresztą znacząco i systematycznie wzrasta zwłaszcza z poziomu odwiedzin mobilnych ze smart-fonów i tabletów. Wszelkie statystyki potwierdzają iż już ok. 50% ruchu generowanego w sieci ruchu to właśnie użytkownicy smart-fonów i tabletów z dużą przewagą smart-fonów :). Szerzej o tym zjawisku opisałem w moim oddzielnym artykule 7 bezdyskusyjnych korzyści dzięki technologii RWD.


Tak więc Celem tego projektu jest maksymalne przyspieszenie wczytywania się stron internetowych poprzez znaczne wykorzystanie infrastruktury t.j. chmury/serwisów cache’ujących. Owe przyspieszenie AMP działa we wszystkich nowoczesnych przeglądarkach. Jak sama nazwa wskazuje poprawić ma ona zwłaszcza szybkość serfowania z poziomu mobilnych użytkowników korzystających ze smart-fonów ale i również wygodę przejrzystość przeglądania treści na stronie www.


Strony w technologii AMP działają jak każde inne strony oparte o zwykły kod HTML z pewnymi zaleceniami oraz obostrzeniami samej składni kodu. Niektóre elementy kodu są w AMP zabronione niektóre natomiast wymagają pewnej modyfikacji aby cały projekt był bezbłędny i w pełni się walidował czyli przechodził testy poprawności. Taki test na poprawność AMP można wykonać bezpośrednio z narzędzia Google do testowania prawidłowego działania strony w AMP, lub poprzez validator AMP. Warto tutaj wspomnieć że źle wykonana strona czyli strona która nie przejdzie walidacji w teście po pewnym czasie na 100% zniknie z wyników Google. Algorytmy Google nastawione są teraz na jakość, szybkość działania oraz oryginalność treści naszych stron, serwisów internetowych. Reasumując warto o te wszystkie czynniki zadbać przy podejmowaniu decyzji o budowie swojej strony www.


Co bardzo istotne strony wykonane w tej technologii są w stanie w całości zostać zapisane w chmurze, przykładem tutaj może być cache Google!


Podsumowując: Technologia którą umożliwia nam Accelerated Mobile Pages to rozwiązanie dla każdego kto chce udostępniać swoim klientom lub czytelnikom w błyskawicznym tempie swoje treści, informacje lub ofertę. Niestety wykorzystanie AMP przez przeciętnego Kowalskiego może być nieco ograniczone gdyż do prawidłowego działanie tej technologii niezbędna jest wiedza z zakresu przynajmniej HTML oraz JavaScript. Pomoc i specyfikację dotyczącą składni kodu oraz wszelką inną niezbędną dokumentację możemy znaleźć na stronie samego projektu AMP.


Wybieram stronę w technologii AMP – 4 główne korzyści jakie da mi ta technologia?


  • Znacząca pomoc w pozycjonowaniu SEO, strona szybciej uzyskuje lepsze wyniki w Google
  • Znaczna poprawa szybkości wczytywania się strony nawet w przypadku wolnej sieci
  • Dobrze wyglądające zarówno na desktopach jak i innych urządzeniach mobilnych t.j. tablety, smart-fony
  • Technologia wspierana przez wszystkie nowoczesne przeglądarki internetowe

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą responsywne strony RWD w AMP lub do kontaktu w przypadku dodatkowych pytań lub wątpliwości.


Zadbaj o swoją stronę www nie tylko z perspektywy wizualnej!UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ: